Korisnici bi mogli dobiti i do 5000 dolara za svaku fotku na kojoj ih je Facebook tagirao

Screenshot: YouTube

NAKON odluke američkog federalnog suda, Facebook će se suočiti s tužbom trojice korisnika iz Illinoisa zato što je tvrtka kroz sustav prepoznavanja lica prikupljala biometrijske podatke, za što im oni nisu dali dopuštenje. Riječ je o opciji "označi prijatelja" koja prepoznaje osobe na objavljenim fotografijama, a koja je zaživjela 2010. godine.

Prema zakonu države Illinois, Facebook bi za to mogao biti kažnjen novčanom kaznom koja se kreće od 1000 do 5000 dolara za svaki put kad je opcija primijenjena na nečijoj fotki bez pristanka te osobe.

Iako je Facebook tu tehnologiju na području Europske unije prestao koristiti 2012., nakon prosvjeda regulatora i kampanja za zaštitu privatnosti, u SAD-u je ona ostala u upotrebi. Vjeruje se da ta funkcija podliježe zakonu države Illinois o zaštiti biometrijske privatnosti.

>>>Facebook želi skenirati lica Europljana<<<

Sudac James Donato presudio je da su optužbe stanovnika Illinoisa Nimesha Patela, Adama Pezena i Carla Licate bile dovoljno utemeljene za tužbu koja će se odnositi na period nakon 7. lipnja 2011. godine.

Vjeruje se da bi Facebook mogao platiti milijarde dolara odštete. Presuda suca je jasna, Facebook je skupljao "bogatu kolekciju podataka o korisnicima, uključujući i prebivalište te IP adresu". Facebook je priznao da može identificirati korisnike iz Illinoisa za koje je izradio predložak po kojem prepoznaje lica. Taj predložak može se izraditi iz deset ili više fotografija koje se nalaze na nečijem profilu.

"Iako velik broj korisnika nije imao dovoljno označenih fotografija za generiranje predloška, u siječnju 2011. godine prosječan korisnik je bio tagiran u 53 fotografije, što je daleko više od potrebnih deset", stoji u sudskom podnesku iz prosinca. Glasnogovornica Facebooka izjavila je da je kompanija razmotrila sudsku presudu te i dalje vjeruje da je tužba neutemeljena te će se snažno braniti. Dodala je da je tvrtka od starta bila veoma otvorena oko te tehnologije. Osim toga, Facebook je korisnicima nudio da isključe tu opciju i onemoguće da ih drugi tagiraju na fotografijama. Osim toga, potvrdili su da su prikupljali podatke o ponašanju svojih korisnika i izvan te društvene mreže.

"Kad posjetite neku stranicu ili aplikaciju koja koristi naše usluge, mi primamo informacije o tome čak i ako niste logirani na Facebook ili ga ne koristite", rekao je direktor za upravljanje proizvodima David Baser, braneći se da isto rade Google i Twitter. 

Pročitajte više