Papa Franjo spreman je postrožiti desetljećima staro crkveno učenje

Foto: Hina

PAPA Franjo pozvao je svjetske vođe da se udalje od mogućnosti uništavanja čovječanstva, istaknuvši da neki od njih imaju "iracionalan" odnos prema nuklearnom oružju.

Papa je to rekao novinarima u zrakoplovu kojim se vraćao u Rim nakon posjeta Mianmaru i Bangladešu koji je protekao u znaku krize s izbjeglicama Rohindžama koja je pogodila obje zemlje.

Spreman postrožiti crkveno učenje

U svojem govoru prošloga mjeseca, Papa je rekao da je spreman službeno postrožiti desetljećima staro crkveno učenje da je posjedovanje nuklearnoga oružja kao sredstva za odvraćanje prihvatljivije ako je krajnji cilj njegovo uništenje.

U govoru 10. studenoga Papa je rekao da bi se sada trebalo osuditi već i samo posjedovanje nuklearnog oružja jer se čini da svjetski vođe nemaju volje smanjiti njihov broj. Papu su u zrakoplovu pitali što ga je potaknulo da razmatra mogućnost promjene službenoga crkvenoga stajališta i posebno, što misli o razmjeni oštrih izjava između američkoga predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskoga čelnika Kim Jong-una.

"Promijenila se iracionalnost (ponašanja prema nuklearnom oružju)", odgovorio je Papa. "Našli smo se na granici", rekao je. O tome bi se moglo raspravljati, ali moje je mišljenje, uvjerenje, da smo dosegli granicu (moralne) opravdanosti posjedovanja i uporabe nuklearnog oružja", rekao je.

Uništavanje čovječanstva


"Zašto? Jer se danas, s takvim nuklearnim arsenalom, izlažemo opasnosti da uništimo čovječanstvo ili, u najmanju ruku, veći dio čovječanstva", rekao je.

Papa je u prošlosti govorio da bi treća zemlja morala pokušati dovesti SAD i Sjevernu Koreju do dogovora te je obje zemlje pozvao da smire retoriku i prestanu razmjenjivati uvrede. "Došli smo do ruba, a budući da smo došli do ruba, pitam se... Je li danas opravdano imati nuklearne arsenale takve kakvi jesu, odnosno, nije li se, da bi se sačuvalo čovječanstvo, potrebno okrenuti?"

Južna Koreja priopćila je u petak da je SAD bio u dometu najnovije sjevernokorejske pokusne rakete, ali Pjongjang tek mora dokazati da je svladao ključnu raketnu tehnologiju. Nakon tog testa SAD je upozorio da će sjevernokorejsko vodstvo biti potpuno uništeno izbije li rat, što je izazvalo oštre kritike Rusije.

Pročitajte više